Komentarze autora Free Your Mind

 • 25.08.2015 13:53

  @MOMOTORO

  no nic, zobaczymy, co przyniesie kampania wyborcza :)

 • 24.08.2015 15:38

  @SZCZEP

  "Dlatego jeśli dajesz do zrozumienia że jestem tu okazjonalnym pismakiem co najwyżej tolerowanym, to powiedz otwarcie."

  Nic takiego nie miałem na myśli. Musiałeś błędnie odczytać moje komentarze.

  Pozdr

 • 24.08.2015 15:36

  @PIKO

  a to dziwne.

 • 24.08.2015 15:36

  @AEROZOLINTI

  mnie się wydawało, że wrakowisko ma wielkość boiska do piłki nożnej.

 • 24.08.2015 13:25

  @MOMOTORO

  do odważnych ponoć świat należy :)

 • 24.08.2015 13:25

  @SZCZEP

  "Przejęcie władzy na jesieni pozwoli przynajmniej odpowiedzieć na pytanie kto jest kto."

  Sądzi Pan, że PiS natychmiast powoła jakąś nadzwyczajną komisję ds. tragedii z 10-04?

 • 24.08.2015 13:23

  @JANEKP1

  dodajmy, że zarówno Lasek, jak i Lipiec nie postawili stopy na "miejscu katastrofy", tak samo zresztą jak eksperci ZP :)

  pozdr

 • 24.08.2015 09:15

  @SZCZEP (PS)

  jeszcze jeden z cytatów z "raportu 28 m-cy..." (s. 133):

  "Opisany w ekspertyzie dr. inż. G. Szuladzińskiego charakter zniszczeń Tu-154M nr 101, a także większości ciał ofiar - w tym znaczne rozrzucenie szczątków samolotu i ciał na obszarze o powierzchni ponad 1 ha oraz duża ilość fragmentów kilkucentymetrowej wielkości -
  wykluczają, by doszło jedynie do awaryjnego lądowania (lub upadku)."

  Tak jest to napisane czarno na białym - wspomina się o rozrzucie szczątków i ciał na obszarze o powierzchni ponad jednego hektara. Jest to nie tylko nieprawda, ale i czysty absurd. Ale kto wie, czy nie ma osób, które traktują takie (zacytowane wyżej) stwierdzenie jako rezultat ustaleń naukowych.

 • 24.08.2015 08:46

  @SZCZEP 19:44

  tu znowu się z Panem nie zgodzę. Kiedyś, ściślej przed trzema laty, wdałem się w burzliwą dyskusję w gronie naukowców, postulując zaangażowanie się właśnie naukowców w wyjaśnianie tragedii Delegatów. Na niewiele się ta dyskusja zdała. Naukowcy są podzieleni, wie Pan, wedle tego samego politycznego klucza, co polskie społeczeństwo, media, wyborcy etc. Jedni naukowcy stoją po stronie "brzozowo-beczkowej", a drudzy po stronie "wybuchowej". Większość naukowców, sądzę, nie patrzy dalej niż poza czubek własnego nosa i zajmują się "swoimi sprawami", nie przejmując się zbytnio (lub wcale) sprawą 10 Kwietnia, bo na jej temat mogli poczytać "analizy" albo w "Gazecie Wyborczej", albo w "Gazecie Polskiej" (w zależności od opcji). Nie oddzielałbym więc naukowców od reszty społeczeństwa - ci pierwsi bowiem, dopóki w telewizji nie ogłosi się, że 10 Kwietnia było inaczej niż to opowiadają dwie obowiązkowe narracje, będą mieć takie samo zdanie na temat "zdarzenia", jakie przekazały im "zaprzyjaźnione media".

 • 24.08.2015 08:37

  @SZCZEP

  doceniam Pański optymizm i nawet mógłbym rzec, że jest on zaraźliwy, pozwolę sobie jednak na kilka uwag krytycznych wobec Pańskiej analizy. Po pierwsze, ZP powstał w lipcu 2010, a więc dopiero po przegranych przez JK wyborach prezydenckich - a więc jako swego rodzaju narzędzie polityczne, a nie jako instytucja dochodzeniowo-śledcza (co do tego, że jest to narzędzie polityczne, nie mam najmniejszych wątpliwości po lekturze wszystkich "raportów" ZP, w których więcej miejsca poświęca się rządowi Tuska etc. aniżeli analizie dokumentacji związanej z 10-04). Po drugie, od momentu swego powstania ZP stawiał iście kuriozalny zarzut polskim władzom, nie wiem, czy Pan pamięta, a mianowicie, że nie prowadziły dochodzenia/śledztwa/badania wspólnie z Rosją (tak jakby takie wspólne śledztwo mogło doprowadzić do prawdziwych wniosków). W Raporcie "28 miesięcy po Smoleńsku" (pomijam absurdalny tytuł) możemy natomiast przeczytać (s. 66):

  "Rząd premiera Donalda Tuska oddał śledztwo Putinowi."

  Na podstawie takiego dictum można zaś stwierdzić, że Rosja źle prowadzi śledztwo. Elementarna logika nasuwałaby taki wniosek, że skoro jest źle, że Rosja prowadzi śledztwo, to chyba nie jest źle, jeśli się wspólnie z Rosją tego śledztwa nie prowadzi. Ale na taką logikę nie stać ZP. Podobnie ma się z innymi sprawami. Szef ZP, a i jeden z "raportów" ZP powoływał się na wideo materiał (komputerową animację) telewizji Ria Novosti, jako jeden z materiałów dowodzących "wybuchu". Czy jest w takim działaniu zachowana elementarna logika? Rzecz jasna, nikomu ze stronników tegoż ZP nie przyszło do głowy, by na widok wizualizacji Ria Novosti popukać się wymownie w czoło pod adresem AM, no bo przecież AM się w niczym nie myli i żadnych andronów nie plecie.

  To tak na marginesie dodaję, ponieważ ja do optymistów nie należę. Wiem zresztą, że dla polityków czas biegnie inaczej, tak więc oni zwykle się nie spieszą, zwłaszcza jeśli widzą, że opinia publiczna jest spokojna. Cierpliwość, o której Pan wspomina, to ważna cnota, ale mnie się wydaje, że zbyt cierpliwie znosimy na przestrzeni tylu już lat prace ZP :)

 • 24.08.2015 08:12

  @MOMOTORO

  myślę, że szoku społecznego nie da się uniknąć - pod warunkiem, że chce się ujawnić prawdę. Jak jednak pisałem wyżej, w interesie różnych grup polityków (zarówno rządowych, jak i opozycyjnych), może wcale nie być takie działanie, skoro dotychczasowa, rozpisana na dwa głosy, narracja przyczyniła się do zniechęcenia większości Polaków do tematu 10 Kwietnia. Niech Pan pomyśli pragmatycznie, a więc tak, jak myślą politycy: po co to zmieniać, skoro tak dobrze działa?

  Pozdr

 • 23.08.2015 11:21

  @PIKO

  "w takim wypadku powinien pozostać neutralny w stosunku do grupy (niewielkiej) drążących wątek maskirowki."

  Dokładnie tak.

 • 23.08.2015 11:21

  @GUGGEL

  "wytworzyli big bang theory, która staje się równie precyzyjna co "jak walnęło to urwało""

  nieźle powiedziane.

 • 23.08.2015 08:42

  @SZCZEP

  ale mimo wszystko sprawa jest śmiertelnie poważna, gdyż jeśli praca ZP sprowadza się do zastępowania jednego wyobrażenia społecznego ("brzoza i beczka") innym ("wybuchy"), to istnieje niebezpieczeństwo, że wszystko na takim właśnie etapie/poziomie działania się zakończy. Politycy bowiem - bez względu na opcję - mają to do siebie, że jak widzą, iż wyborcy/podatnicy nie wywierają w jakiejś sprawie żadnego nacisku (a obecnie trudno mówić o jakimkolwiek nacisku ws. 10 Kwietnia), to pozostawiają sprawy takimi, jakimi aktualnie są. Jestem więc w stanie sobie wyobrazić taki scenariusz, w którym po zmianie władzy "nic się nie zmieni" - to znaczy będzie oczywiście spektakularne, nagłaśniane przez "prawicowe media", gonienie króliczka w postaci sprawdzania (po zmianach personalnych w poszczególnych instytucjach), co robili dotychczasowi prokuratorzy w kwestii śledztwa, czyli na ile dostrzegali np. "trotyl w tupolewie" - ale zarazem będzie bezradne rozkładanie rąk, że Ruscy wciąż nie oddają wraku itd. To bezradne rozkładanie rąk będzie zaś połączone z puszczaniem oka do opinii publicznej, (oka) z hasłem "wszystko już wiemy, ale Rosji nic nie możemy zrobić, sami wicie-rozumicie". I tak to może trwać przez następne 5 lat, jeśli nie dłużej. Po upływie tego czasu mało kto będzie dopytywał o takie szczegóły jak to, czy ktokolwiek z pasażerów tupolewa mógł wyglądać jakby spał, jeśliby doszło do eksplozji na pokładzie.

 • 23.08.2015 08:30

  @CISZA

  jeszcze możliwy jest taki scenariusz, że PiS po przejęciu władzy dokona zmian w prokuraturach i zarządzi sprawdzanie dotychczasowego śledztwa (tego z nastawieniem "brzozowo-beczkowym") pod takim kątem, na ile unikano wątku wybuchowego.

  Pozdr

 • 22.08.2015 22:12

  @CISZA

  rozmawiałem niedawno z Rolexem i doszliśmy do wspólnego wniosku, że (wałkowane przez parę lat) obie narracje (wypadkowa i wybuchowa) skutecznie zraziły Polaków do dalszego interesowania się sprawą 10 Kwietnia. Tak więc faktycznie musiałoby się stać coś bardzo poważnego, by na nowo ożywić zainteresowanie tragedią prezydenckiej delegacji.

  Pozdr

  P.S. Co do dalszych odcinków filmu GB nie jestem zorientowany.

 • 22.08.2015 22:10

  @PIKO

  jeszcze a propos remontów (cytuję "Białą księgę" s. 10):

  "niesprawnych agregatów autopilota nie zastępowano nowymi, lecz używanymi, wymontowywanymi z drugiego Tu-154M (nr 102), a agregaty wymontowane z Tu-154M nr 101 przekazywano firmie Politelektronik11, która dostarczała je z Polski do Rosji w celu wykonania naprawy w ramach gwarancji."

 • 22.08.2015 20:49

  @IZALUKA

  ja też dziwię się tym decyzjom.

 • 22.08.2015 20:38

  @IZALUKA 20:33

  ale problem jest szerszy - niektóre Rodziny przecież nie widziały ciał swoich bliskich w "moskiewskim morgu". Tak np. było choćby, o ile pamiętam, z bliskimi pilotów PLF 101.

 • 22.08.2015 20:37

  @IZALUKA 20:32

  z biegiem czasu staję się coraz bardziej pesymistyczny, niestety :(

  pozdr

O mnie

image fymreport.polis2008.pl image 65,2 MB image 88 MB FYM blog Polis2008

legendarne dialogi piwniczne ludzi zapiwniczonych
w Irlandii 2


yurigagarin@op.pl


(before you read me you gotta learn how to see me)
free your mind
and the rest will follow,
be colorblind,
don't be so shallow


"bot, który się postom nie kłania"
[Docent Stopczyk]


"FYM, to wesoły emeryt, który już nic, ale to absolutnie nic nie musi już robić" [partyzant]


"Bot FYM, tak jak kilka innych botów namierza posty i wpisy "z układu" i daje im odpór" [falstafik]


"Czy robi to w nocy? W takim razie – kiedy śpi? Bo jeśli FYM od rana do późnej nocy non-stop tkwi przy komputerze, a w godzinach ciszy nocnej zapewne przygotowuje sobie kolejne wpisy, to kiedy na przykład spożywa strawę?" [Sadurski] "Ale teraz zadam Sadurskiemu pytanie: Załóżmy, że "wyśledzi" pan w przyszłości jeszcze kilku FYM-ów, a któryś odpowie prostolinijnie, że jest inwalidą i jedyną jego radością (z przyczyn wiadomych) jest pisanie w S24, to czy pan będzie domagał się dowodów,czy uwierzy na słowo?" [osa 1230]
"Zagrożenia dla pluralizmu w ramach Salonu widzę w tym, że niektórzy blogerzy - w tym właśnie FYM - wypraszają ludzi, z którymi się nie zgadzają. A zatem dojdzie do "bałkanizacji" Salonu: każdy będzie otoczony swoją grupką zwolennikow, ale nie będzie realnej dyskusji w ramach poszczególnych blogów. Myślę, że nie daję przykładu takiego wykluczania." [Sadurski]
"Już nawet nie warto tego bełkotu czytać, spod jednego buta i z jednego biura. Na fanatyków i pałkarzy lekarstwa nie ma."[Igła]
"FYM już kupił S24 swoim pisaniem, jest teraz jego twarzą. Po okresie Galby i katatyny nastąpił czas dziennikarzy "Gazety Polskiej". Ten przechył i stalinopodobne teorie spiskowe, jakie się wylewają z jego bloga oraz innych mu podpbnych - przyciągają do Salonu nastepnych i następnych.
Tu już od dawna nie zależy nikomu na rzetelności i klasie pisania - lecz na tym, aby było klikanie, aby było głośno i kontrowejsyjnie. Promowanie takich ludzi jak FYM i Paliwoda - jest całkowicie jednoznaczne."[Azrael]
"Ale jaki jest problem?"[Kwaśniewski]
kwestia archiwów IPN-u
Janke: "Nigdy nie mówiliście o pełnym otwarciu?"
Komorowski: Co to znaczy otwarcie?"

"Trudno zrozumieć, jak można ogłupić społeczeństwo. Dlaczego tylu ludzi ośmiela się nazywać zdrajcą Wojciecha Jaruzelskiego. (Edmund Twardowski, Warszawa) "
[tzw. listy czytelników do "Trybuny"]

"Z przykrością stwierdzam, że prezydent nie przedstawił żadnych propozycji ws. służby zdrowia"
[Tusk]

"Niewidzialna ręka rynku, jak sama nazwa wskazuje, jest ślepa."
[ekspert w radiowej audycji prowadzonej przez R. Bugaja]

"Mamy otwarte granice, miejmy też otwarte umysły. Jasna Góra horyzontów rządowi i parlamentarzystom nie rozszerzy. (S. Barbarska, woj. wielkopolskie) "
[tzw. czytelniczka "Trybuny"]

Ostatnie notki

Moje ostatnie komentarze

 • @ARCHIZ 12:23

  "fala uderzeniowa" przypomniała się także ruskim milicjantom, którym ponoć czapki z głów...

  20:3282 Komentuj
 • @ARCHIZ 09:21

  "Charakterystyczne jest też to ,że temat zniknął od razu po ostatecznym " skoordynowaniu" "...

  20:2882 Komentuj
 • @AEROZOLINTI

  co tam "kontroler" widział na tym swoim radarze, to osobna sprawa :) KM 81, jako...

  3.09 20:3382 Komentuj
 • @AEROZOLINTI

  dr Jedynak na prezentacji KBWLLP tłumaczył, że "Czietyrje" świadczy o dezorientacji Dowódcy...

  3.09 10:5882 Komentuj
 • @PIKO

  nie no, oczywiście, każda z tych opublikowanych wersji jest podejrzana. Do tego dochodzą...

  3.09 08:1982 Komentuj

Aktywne dyskusje

Piszę w lubczasopismach

Archiwum postów

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Moje tagi

Ulubione